HISTORIE ODDÍLU

        Od motorky k mistrovství světa:          Jak vznikal oddíl zápasu v Tiché

Po návratu ze základní vojenské služby v roce 1968 jsem si přečetl v Novém Jičíně ve skříňce zápasu, že přibírají zájemce o tento sport. Musel jsem si udělat řidičák na motorku a v červenci v roce 1969 (bylo mi 22 let) jsem navštívil tělocvičnu na Marxově ulici, kde jsem se stal členem oddílu zápasu, později trenér i funkcionář. Na tréninky jsem dojížděl na motorce z Frenštátu p. R. Začal jsem zápasit a neměl jsem tušení, co to obnáší. Učil jsem se techniku chvatů, obratnost, kotouly, mosty a gymnastické prvky, k tomu posilování, běhání atd. V Novém Jičíně byli velmi úspěšní zápasníci, od kterých jsem se mnoho naučil a kteří mi dávali do trika tak, že jsem doma nemohl postavit motorku na stojan. Ale hodně mi dal můj první trenér Mirek Rešl, který tomuto sportu obětoval celý život. Od něj jsem se naučil kromě chvatů i psychologii, co je důležité pro zápas, a také pro trénování svěřenců.

Na zápase mě vždy bavilo, že jsem se musel spoléhat na vlastní síly a uvažování a do poslední chvíle výsledek nebyl jistý. Zpočátku to bylo hodně těžké, kdekdo mě mlátil byl jsem po obličeji od žíněnky samá spálenina, ale vždy jsem se snažil vydržet na žíněnce co nejdéle. Svým přístupem jsem se dostal do základní sestavy mužstva mužů, zápasili jsme druhou ligu volný styl a béčko v krajském přeboru v zápase řecko-římském.

První větší úspěch byl v roce 1972, kde na MČR nováčků ve volném stylu v Ostravě jsem si vybojoval bronzovou medaili, a to mě povzbudilo do dalšího trénování. Na republiku jsem se nedostal, postupový klíč byl pouze krajský přeborník z každé váhové kategorie. Za ligu jsem hodně vyhrál i prohrál a na kontě mám i dva skalpy oproti mně mladších mistrů ČR. Pravidelně jsem se zúčastňoval MČR veteránů. Nejvíce si cením startu na mistrovství světa veteránů ve volném stylu, kde jsem se umístil na 5. místě ve váze do 76 kg z 12 závodníků této kategorie nad 56 let. Na 6. místě skončil dvojnásobný mistr světa veteránů Arnošt Bohm. V roce 1973 jsem se přiženil do Tiché a jelikož byl zájem dorostenců i žáků o zápas, chtěl jsem utvořit oddíl zápasu, ale výbor Sokolu Tichá nechtěl nový oddíl (nebyly peníze). Trénoval jsem bez trenérského kurzu až do roku 1976, kdy jsem absolvoval týdenní kurz v Dobřichovivích.

Nenechal jsem se odbýt a vymohl jsem si jednou týdně trénink v malé tělocvičně (součastně je to dům zahrádkářů). Na další tréninky jsme dojížděli do Nového Jičína pod kterým jsme i zápasili po dobu 22let. Já i mnoho mých kluků jsme vybojovali hodně medailí z různých soutěží, jak v kraji tak z mistrovství ČR. Po těchto úspěších mi dovolil nový výbor Sokolu v roce 1995 založit oddíl zápasu, chtěl jsem, aby ty dobré výsledky zviditelnily Tichou. 22 let jsem vypomáhal s trénováním i v Novém Jičíně, dostal jsem nabídku trénovat ve Frýdku-Místku i v Baníku Ostrava, ale na rozdíl od fotbalistů i trenérů fotbalistů jsem zůstal trénovat v Tiché ty naše kluky( říkal jsem jim sice někdy vy hajzli nevděční, když mě vytočili). Ale podotýkám, že většina byla dobrá, na které jsem se mohl spolehnout, když jsem po nich něco vyžadoval.

Mám 4 děti a zápas, to bylo 5. dítě, které jsem vypiplal od plenek až do nynější podoby. Když jsme začínali, neměli jsme žíněnky na zápasení, dneska máme 1žíněnku 6x6m + plachtu, dále zapůjčenou od svazu zápasu olympijskou žíněnku 12 x 12m + plachtu, 1 plachtu 9x 9 m,2 cvičné panáky, váhu na vážení a jiné.

V roce 1995 jsem se sám zvolil do funkce předsedy oddílu zápasu, mimo toho jsem dělal trenéra, maséra, řidiče, zdravotníka pro první pomoc, někdy i zastupoval otce, když se mi někteří svěřovali, no prostě vše, aby prospíval tichavský zápas. A koncem roku 2013 jsem předal tyto starosti mladším v čele s Peťou Bordovským. Ale nepálím za sebou mosty, i nadále když bude to zdravíčko sloužit budu vychovávat mladou drobotinu a pomáhat, co je v mých silách.

Zdeněk Liška, zakladatel oddílu 2014

Tichá v číslech a oceněních 

V roce 1973 vznikl v Tiché zápasnický kroužek vedený Z. Liškou. I přes problémy (nebyly žíněnky ani peníze) svěřenci trénovali v Tiché i v Novém Jičíně, kde se pod hlavičkou TJ Nový Jičín zúčastňovali oblastních i republikových soutěží, kde si vybojovali v kategoriích žáků, dorostenců i seniorů mnoho medailí.

Dne 1. 1. 1995 byl založen oddíl zápasu při TJ Sokol Tichá.

Při založení našeho oddílu 1. 1. 1995 bylo zaregistrováno 6 mužů, 4 dorostenci a 18 žáků..

Dne 30-31 října 1998 jsme se zúčastnili MČR mladších žáků v Chomutově. Cestovné a ubytování nás sice stálo hodně peněz, ale odvezli jsme si s Chomutova 2 Mistry ČR, 2 stříbrné, 2 bronzové, 1 x 4. místo, 1 x 5. místo, 1 x 7. místo, 2 x 8.místo.Ale co nejvíce bylo pozitivní, že za mnou chodili trenéři a jiní a vyptávali se, kde ta Tichá vlastně je. Vždy jsem klukům připomínal, že bojují nejen za sebe, ale i za naši vesnici. Přišly další úspěšné roky a když jsme někde přijeli na soutěž, tak jsme slyšeli,, pozor, přijela Tichá".

Během 30 let jsme se zúčastnili přes 500 turnajů včetně krajských přeborů i MČR. Kromě toho jsme zápasili na mnoha soutěžích v zahraničí, a to Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo, Slovinsko, Holandsko, Belgie, Norsko, Dánsko, Bulharsko, Rumunsko, Švédsko a Estonsko. Celkem jsme vybojovali více jak 300 prvních míst, 400 druhých míst a 450 třetích míst. Na krajských přeborech jsme dosáhli na 62 titulů Krajský přeborník, 70 druhých míst a 42 třetích míst. Na MČR 33 titulů Mistr ČR a nespočet stříbrných a bronzových medailí. Na MČR Obce sokolské jsme získali 5 titulů Přeborník obce sokolské, 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile. V celoroční žákovské soutěži družstev na MČR jsme vybojovali v roce 2001 v Hodoníně a v roce 2010 v Havlíčkově Brodě bronzové medaile. Na různých soutěžích se družstvo Sokol Tichá umístilo 15x na prvním místě, 21x na druhém místě a 18x na třetím místě. Do české reprezentace bylo zařazeno 7 našich borců a 5 za reprezentaci startovalo. Mirek Vašinka zápasil na mistrovství Evropy kadetů v zápase ř.ř, kvůli zranění nemohl startovat i na mistrovství světa. Zdeněk Liška si na mistrovství světa veteránů ve volném stylu nad 56 let v roce 2004 vybojoval 5. místo z 12 závodníků váhové kategorie do 76 kg. Do desítky sportovců okresu bylo zařazeno 14 našich závodníků a 5x byl oceněn i Zdeněk Liška jako nejlepší trenér okresu a 1x z pěti trenérů kraje. Od svazu zápasu dostal titul Vzorný a Zasloužilý trenér i Čestné uznání I.stupně za celoživotní přínos českému zápasu. Za dosažené výsledky dal Svaz zápasu ČR zápasnickému oddílu Tichá možnost uspořádat v roce 2008 MČR mladších žáků ve volném stylu. . Petr Bordovský se dostal do TOP12 v anketě Díky, trenére. 15x v Tiché proběhlo letní soustředění se zápasníky z Krnova, Čechovic, Olomouce, Třebíče, Trenčína a Ratiboře

© 2023 Všechna práva vyhrazena ; Anna Zrubková
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky